Som medlem kan du genbestille din ordrer, få kampagnetilbud før alle andre og meget mere. Er du allerede medlem men glemt din kode? Du kan få en ny adgangskode her.
Q+A bodyscrub med AHA-syre AHA Exfoliator Body Scrub fra Q+A er en bodyscrub, der kombinerer AHA-syre og fysisk eksfoliering, der gør huden blødere og glattere. Denne fornyende cremeformel udnytter de forskellige egenskaber, der giver huden en blid eksfoliering både på overfladen og dybere i hudlagene. Bodyscrubben har en behagelig duft af vanilje og kokos og er formuleret med overfladeaktive stoffer, der er skånsomme mod huden.
Nøgleingredienser:
Lactic Acid:
Mælkesyre er hygroskopisk, hvilket betyder, at den trækker fugt fra luften for at give huden et rigtigt fugtboost. Mælkesyren er med til at forny huden og give en stærkere hudbarriere.
Glycolic Acid:
Glykolsyre (AHA-syre) afledt af sukkerrør eksfolierer huden og reducerer forekomsten af urenheder og stimulerer cellefornyelsen. Glykolsyren opløser bindingerne mellem de døde hudceller og efterlader huden glattere og klarere.
Green Tea Extract:
Grøn te er en kraftfuld naturlig antioxidant. EGCG-antioxidanten, der findes i grønne teblade, har vist sig at beskytte selv den mest sarte hud mod frie radikaler.
Natural Exfoliating Beads:
Naturligt og miljøvenligt alternativ til mikroperler. Majsbaseret eksfoliering hjælper med at løsne døde hudceller, stimulerer blodcirkulationen uden at forårsage skade eller hudfølsomhed.
AHA Exfoliator Body Scrub er velegnet til tør, fedtet og normal hud.
Dermatologisk testet. 95,7% naturlige ingredienser. Vegansk.Godt at vide:
OBS: Der kan forekomme mindre afvigelser mellem ovenstående indhold og den indholdsdeklaration, der fremgår af den vare, du modtager fra Jala-Helsekost. Vi anbefaler derfor altid at kontrollere indholdsdeklarationen på det fysiske produkt.
Massér blidt ind i fugtet hud og skyl af.
Advarsel: Produktet indeholder AHA, som kan øge hudens følsomhed over for UV- og soleksponering. Brug solcreme og begræns soleksponering efter brug af produktet.