Hos Helsebixen ønsker vi at være en webbutik med det størst mulige sortiment, sammenholdt med at vi ønsker at give gratis fragt, giver det nogle udfordringer på en række varer hvor prisen per styk er lav og vægten er høj. Det koster os nemlig markant mere at behandle en tung ordre end en let ordre. Derfor har vi ved en meget lille del af vores særligt tunge eller uhåndterlige varer (såsom mel, frø, tunge glas, varer som går i stykker under fragt eller lign.) er vi nødt til at opkræve DKK ,- for håndtering. Der er derfor tale om et håndteringsgebyr og ikke en ekstra fragtomkostning.
Vi gør dette for at holde det simpelt for alle. Vi mener at det er fair at vi tilbyder alle varer, selv de tunge i vores sortiment. På de tunge varer, tager vi så et tung vare gebyr. Vi håber på din forståelse af dette, og at i støtter op om målet med et stort sortiment, da alternativet er at vi som en lang række af vores konkurrenter holder op med at sælge disse vare. Det ønsker vi ikke.
Vores mål er at gøre det så nemt og billigt for dig som muligt - men vi ønsker trods alt ikke at tabe penge.
Om produktet
A. Vogel Echinacea Spray (30 ml) er en praktisk halsspray skabt på baggrund af udtræk fra frisk rød solhat (Echinacea purpurea) og salvie (Salvia officinalis). Kombinationen af disse to velkendte botaniske planter ledsages af pebermynte, hvilket afrunder smagsoplevelsen og tilfører produktet en behagelig friskhed.
Sprayen er let at have med sig på farten og påføres direkte i svælget, hvor den efterlader mundhulen forfrisket. Den indeholder desuden ingen drivgasser, men udnytter en enkel og velfungerende pumpe. Dette plantebaserede produkt er ideelt for dig, der ønsker en mild og naturligt fremstillet spray til daglig anvendelse.
Værd at vide om A. Vogel Echinacea Spray (30 ml):
Baseret på naturlige udtræk fra rød solhat og salvie
Bidrager med en forfriskende fornemmelse i mundhulen
Nem og præcis pumpedispenser uden drivgasser
Frisk aroma fra pebermynte, linalool og limonene
Anvendelse: Pust 1-2 gange direkte i svælget ved behov, gerne hver time. Sprayen kan anvendes af både voksne og børn.
Om A.Vogel: A.Vogel blev grundlagt i 1923 af den schweiziske pioner Alfred Vogel. Brandet fokuserer på at udvikle plantebaserede kosttilskud, der kombinerer naturens råvarer med stor faglig viden og respekt for bæredygtighed.
Indhold
Indhold
Mængde pr dagsdosis
% af RI
En dagsdosis på 12-20 pust indeholder udtræk af frisk echinacea purpurea svarende til 940-1548 mg plante og udtræk af frisk salvie svarende til 363-605 mg plante
Sødestof (sorbitol), Ekstrakt af salvie (40,8% salvia officinalis), Alkohol % vol., Ekstrakt af rød solhat (echinacea purpurea rod og plante, 6,9%), Emulgator (SOJAlechitin), Aroma (naturlig pebermyntesmag), Emulgator (sucroselaurat)
OBS: Der kan forekomme mindre afvigelser mellem ovenstående indhold og den indholdsdeklaration, der fremgår af den vare, du modtager fra Jala-Helsekost. Vi anbefaler derfor altid at kontrollere indholdsdeklarationen på det fysiske produkt.
Kosttilskud: Den anbefalede daglige dosis bør ikke overskrides. Opbevares utilgængeligt for børn. Kosttilskud bør ikke træde i stedet for varieret kost.