Som medlem kan du genbestille din ordrer, få kampagnetilbud før alle andre og meget mere. Er du allerede medlem men glemt din kode? Du kan få en ny adgangskode her.
Tørret blæretang fra Dansk Tang. Tangen er høstet i Danmark på bæredygtig vis. Blæretang optager nemlig CO2, renser vandet og så er det høstet således, at tangen gror videre fra der, hvor den beskæres. Blæretang er rig på kostfibre.
OBS: Der kan forekomme mindre afvigelser mellem ovenstående indhold og den indholdsdeklaration, der fremgår af den vare, du modtager fra Jala-Helsekost. Vi anbefaler derfor altid at kontrollere indholdsdeklarationen på det fysiske produkt.
Blæretang er lækker efter opblødning (i 3 % saltvand) og efterfølgende kogning, hvor den vil give en smag, som passer godt i en frisk salat.
Blæretang kan også bruges til chips. Rist tangen på en pande med lidt olie og lave en skøn dip af f.eks. pesto rørt op med cremefraiche.
Tør blæretang i flager kan med fordel anvendes som krydderi i simre-retter, hvor den vil bidrage med umami smag.
Saltindholdet skyldes udelukkende naturligt indhold af natrium i produktet.