LactaNON - 30 tabs.
Fri fragt over 295 kr. - ellers 25 kr.
Om produktet
LactaNON (30 tab) er den praktiske, mindre pakning af Vitabalans' laktaseenzym-tilskud. Lactaseenzym forbedrer lactosefordøjelsen hos personer, der har vanskeligt ved at fordøje lactose. Hver tablet leverer 4500 FCCU Lactaseenzym, som bidrager til at forbedre lactosefordøjelsen hos personer, der har vanskeligt ved at fordøje lactose.
Den lille pakning er ideel til at have med i tasken, når du skal ud at spise eller på kortere rejser. Indtagelse umiddelbart før et laktoseholdigt måltid anbefales som brugsvejledning. Produktet er helt vegansk samt fri for sukker, laktose og gluten, hvilket gør det til et rent og tilgængeligt supplement for alle, der har brug for laktasestøtte i hverdagen.
Værd at vide om produktet:
- Indeholder 4500 FCCU Lactaseenzym pr. tablet
- Lactaseenzym forbedrer lactosefordøjelsen hos personer, der har vanskeligt ved at fordøje lactose
- Tages direkte før indtagelse af mejeriprodukter
- Vegansk og helt fri for sukker og gluten
- Praktisk rejsestørrelse med 30 tabletter
- Produceret under farmaceutisk kontrol i Finland
Anvendelse:
Indtag 1 tablet sammen med vand før et måltid indeholdende laktose. Dosis kan øges til 2 tabletter afhængigt af måltidets størrelse og din personlige tolerance. Maksimalt 8 tabletter dagligt. Velegnet til børn samt gravide og ammende.
Om Vitabalans:
Finske Vitabalans Oy har siden 1980 udviklet sundhedsprodukter med fokus på gennemsigtighed og renhed. Deres mission er at tilbyde løsninger, der gør det lettere for forbrugerne at opretholde en varieret og uproblematisk kost.
Indhold
| Indhold pr. 1 tabl | Mængde | % af RI |
|---|---|---|
| Laktaseenzyme (FCCU) | 4500 | - |
Ingredienser
OBS: Der kan forekomme mindre afvigelser mellem ovenstående indhold og den indholdsdeklaration, der fremgår af den vare, du modtager fra Jala-Helsekost. Vi anbefaler derfor altid at kontrollere indholdsdeklarationen på det fysiske produkt.
Pligttekst
Dosering
1 tablet sluges med vand før et måltid, der indeholder laktose. Afhængigt af måltidets indhold af laktose, eller det individuelle toleranceniveau, kan dosis øges til 2 tabletter.
Højest 8 tabletter om dagen.
Andre informationer
Producentoplysninger
| Producent | Vitabalans ApS |
| Adresse | Kirke Værløsevej 22, 1. D |
| Postnummer | 3500 |
| By | Værløse |
| Land | Denmark |
| Kontakt | vitabalans@vitabalans.com |
Prishistorik
Prisen hos os fra 14.09.2026 til 13.10.2026. Vi har målt prisen 29 af de 30 dage.
| Periode | Pris |
|---|---|
| 19.09.2026 – 13.10.2026 | 85,95 kr. |
| 18.09.2026 – 18.09.2026 | Ingen måling |
| 14.09.2026 – 17.09.2026 | 85,95 kr. |
Grafen viser de priser, varen har kostet hos os i perioden. Grå felter er dage uden måling — vi udfylder dem ikke.