Hos Helsebixen ønsker vi at være en webbutik med det størst mulige sortiment, sammenholdt med at vi ønsker at give gratis fragt, giver det nogle udfordringer på en række varer hvor prisen per styk er lav og vægten er høj. Det koster os nemlig markant mere at behandle en tung ordre end en let ordre. Derfor har vi ved en meget lille del af vores særligt tunge eller uhåndterlige varer (såsom mel, frø, tunge glas, varer som går i stykker under fragt eller lign.) er vi nødt til at opkræve DKK ,- for håndtering. Der er derfor tale om et håndteringsgebyr og ikke en ekstra fragtomkostning.
Vi gør dette for at holde det simpelt for alle. Vi mener at det er fair at vi tilbyder alle varer, selv de tunge i vores sortiment. På de tunge varer, tager vi så et tung vare gebyr. Vi håber på din forståelse af dette, og at i støtter op om målet med et stort sortiment, da alternativet er at vi som en lang række af vores konkurrenter holder op med at sælge disse vare. Det ønsker vi ikke.
Vores mål er at gøre det så nemt og billigt for dig som muligt - men vi ønsker trods alt ikke at tabe penge.
Om produktet
Lugtfjerner fra Byoms med probiotika, som opfrisker og fjerner lugt fra tekstiler. Lugtfjerneren kan bruges på tøj, sko, sengetøj, sofa, tæpper og meget andet. Ved at bruge lugtfjerner på dit tøj er det ofte nok til at du kan springe vasken over. Du kan evt. supplere med Byoms pletfjerner. Effekten fra lugtfjerneren kan holde i helt op til 8 dage og er sundere for både tøjet og miljøet end tøjvask.
Spray på tekstiler i hjemmet der lugter, så som puslepladsen, ammepuden, hundekurven eller sofaen og lad de gode bakterier gøre det hårde arbejde. Allerede efter 20 minutter vil den dårlige lugt være aftaget. Den fulde virkning opnås efter ca. 24 timer. Effekten varer i op til 8 dage. Ved særligt grelle tilfælde kan man med fordel gentage dagligt i 3-5 dage eller vaske udstyr eller tøj i byoms SENSITIVE LAUNDRY LIQUID. Herefter er det bedst at spraye før og efter brug af skoene, tøjet eller udstyret.