Hos Helsebixen ønsker vi at være en webbutik med det størst mulige sortiment, sammenholdt med at vi ønsker at give gratis fragt, giver det nogle udfordringer på en række varer hvor prisen per styk er lav og vægten er høj. Det koster os nemlig markant mere at behandle en tung ordre end en let ordre. Derfor har vi ved en meget lille del af vores særligt tunge eller uhåndterlige varer (såsom mel, frø, tunge glas, varer som går i stykker under fragt eller lign.) er vi nødt til at opkræve DKK ,- for håndtering. Der er derfor tale om et håndteringsgebyr og ikke en ekstra fragtomkostning.
Vi gør dette for at holde det simpelt for alle. Vi mener at det er fair at vi tilbyder alle varer, selv de tunge i vores sortiment. På de tunge varer, tager vi så et tung vare gebyr. Vi håber på din forståelse af dette, og at i støtter op om målet med et stort sortiment, da alternativet er at vi som en lang række af vores konkurrenter holder op med at sælge disse vare. Det ønsker vi ikke.
Vores mål er at gøre det så nemt og billigt for dig som muligt - men vi ønsker trods alt ikke at tabe penge.
Om produktet
Fødevare. NAN Pro 2 er en tilskudsblanding til børn fra 6 måneder. NAN Pro 2 indeholder bl.a. omega 3 og omega 6.som bidrager til barnets udvikling.
Værd at vide
800 g
Fra 6 måneder
Indeholder Omega 3 og 6
Der skal anvendes 210ml vand og 7 måleskeer. Antallet af måltider pr. dag er afhængigt af barnets alder.
Start med at vaske dine hænder grundigt. Herefter koges vandet i 5 minutter, som senere er nedkølet til 40 grader. Tilsæt herefter pulveret i korrekt mængde. Luk flasken og ryst til pulveret. En god idé er at smage på blandingen og sørg for den ikke er for varm, før du giver den til barnet.
OBS: Der kan forekomme mindre afvigelser mellem ovenstående indhold og den indholdsdeklaration, der fremgår af den vare, du modtager fra Jala-Helsekost. Vi anbefaler derfor altid at kontrollere indholdsdeklarationen på det fysiske produkt.
Modermælk er bedst for barnet. Fortsæt med at amme så længe som muligt. Rådfør dig med sundhedsplejersken, før du vælger modermælkserstatning (MME).
NAN PRO 2 kan anvendes som en del af en varieret kost fra 6 måneder. NAN PRO 2 er ikke beregnet som erstatning af modermælk til spædbørn under 6 måneder. Fra 6 måneder anbefales det at begynde at give anden mad. Rådfør dig med sundhedsplejersken.
Vær opmærksom på at produktsammensætningen kan ændre sig ‐ læs altid ingredienslisten på emballagen før du serverer maden.
Rengør flaske, sut og låg grundigt. Kog delene i 5 min. Opbevar delene tildækket indtil næste måltid.
Kog vandet i nogle minutter og lad vandet køle af til ca. 40 °C.
Se doseringstabellen for barnets alder, og fyld først den rette mængde lunkent vand i flasken.
Brug kun medfølgende måleske, og vask den grundigt inden anvendelse.
Tilsæt det rigtige antal strøgne måleskeer.
Luk emballagen omhyggeligt efter hver brug, og opbevar den tørt og køligt.
Sæt låget på, og ryst grundigt, indtil alt pulveret er opløst.
Barnet kan blive sygt af forkert dosering, og hvis vandet ikke koges og flasken ikke skoldes før brug. Sørg for korrekt opbevaring, tilberedning og madning, så sundhedsrisici undgås.
En åben pakning bør anvendes inden for 4 uger. Produktet er emballeret i beskyttende atmosfære for at bevare kvalitet og smag.