Hos Helsebixen ønsker vi at være en webbutik med det størst mulige sortiment, sammenholdt med at vi ønsker at give gratis fragt, giver det nogle udfordringer på en række varer hvor prisen per styk er lav og vægten er høj. Det koster os nemlig markant mere at behandle en tung ordre end en let ordre. Derfor har vi ved en meget lille del af vores særligt tunge eller uhåndterlige varer (såsom mel, frø, tunge glas, varer som går i stykker under fragt eller lign.) er vi nødt til at opkræve DKK ,- for håndtering. Der er derfor tale om et håndteringsgebyr og ikke en ekstra fragtomkostning.
Vi gør dette for at holde det simpelt for alle. Vi mener at det er fair at vi tilbyder alle varer, selv de tunge i vores sortiment. På de tunge varer, tager vi så et tung vare gebyr. Vi håber på din forståelse af dette, og at i støtter op om målet med et stort sortiment, da alternativet er at vi som en lang række af vores konkurrenter holder op med at sælge disse vare. Det ønsker vi ikke.
Vores mål er at gøre det så nemt og billigt for dig som muligt - men vi ønsker trods alt ikke at tabe penge.
Om produktet
Mediq Disinfection Gul til huddesinfektion.
Mediq Disinfection Gul er desinficerende servietter til engangsbrug, designet til at sikre en grundig rensning af huden. Hver serviet er vædet med en opløsning af 82% alkohol og 0,5% klorhexidin, som effektivt fjerner urenheder. De er praktiske at have ved hånden i hverdagen, når der er behov for hurtig og pålidelig desinfektion af et mindre hudområde.
Kombinationen af 82% alkohol og 0,5% klorhexidin i Mediq Disinfection Gul giver en effektiv desinficerende virkning. Alkoholen virker hurtigt ved at fjerne bakterier fra hudens overflade, mens klorhexidin bidrager med en længerevarende effekt. Denne formulering sikrer en grundig desinfektion og er udviklet til at være skånsom mod huden ved korrekt anvendelse.
Disse desinfektionsservietter er ideelle til brug i hjemmet, på farten eller i situationer, hvor hygiejnen er i fokus. De er praktiske at have i tasken, i førstehjælpskassen eller på rejser. Produktet er velegnet til voksne, der har brug for en nem og hurtig løsning til at desinficere huden.
Fordele ved Mediq Disinfection Gul (100 stk)
Indeholder 82% alkohol og 0,5% klorhexidin.
Praktisk pakke med 100 individuelt pakkede servietter.
Optimal størrelse på 30 x 60 mm.
Ideel til hurtig og effektiv huddesinfektion.
Nemme at have med på farten.
Mediq Disinfection Gul er en pålidelig løsning til desinfektion af huden. Hver serviet er klar til brug og sikrer en ensartet påføring af den aktive opløsning. Dette produkt er et gennemtænkt valg for at opretholde god hygiejne i forskellige hverdagssituationer.
Om Mediq
Mediq er en anerkendt leverandør af produkter inden for medicin og medicare, kendt for at levere pålidelige løsninger, der imødekommer høje standarder for kvalitet og sikkerhed.
Enkeltpakkede swabs og servietter af viscose og dacron fugtet med alkohol/klorhexidin/renset vand.
OBS: Der kan forekomme mindre afvigelser mellem ovenstående indhold og den indholdsdeklaration, der fremgår af den vare, du modtager fra Jala-Helsekost. Vi anbefaler derfor altid at kontrollere indholdsdeklarationen på det fysiske produkt.
Meget brandfarlig væske og damp. Anvend ikke produktet, før alle advarsler er læst og forstået. Holdes væk fra varme, varme overflader, gnister, åben ild og andre antændelseskilder. Rygning forbudt. Hold beholderen tæt lukket. Bær beskyttelseshandsker. VED KONTAKT MED ØJNENE: Skyl forsigtigt med vand i flere minutter. Fjern eventuelle kontaktlinser, hvis dette kan gøres let. Fortsæt skylning. Ved vedvarende øjenirritation: Søg lægehjælp. Indholdet/beholderen bortskaffes i overensstemmelse med lokale bestemmelser