Hos Helsebixen ønsker vi at være en webbutik med det størst mulige sortiment, sammenholdt med at vi ønsker at give gratis fragt, giver det nogle udfordringer på en række varer hvor prisen per styk er lav og vægten er høj. Det koster os nemlig markant mere at behandle en tung ordre end en let ordre. Derfor har vi ved en meget lille del af vores særligt tunge eller uhåndterlige varer (såsom mel, frø, tunge glas, varer som går i stykker under fragt eller lign.) er vi nødt til at opkræve DKK ,- for håndtering. Der er derfor tale om et håndteringsgebyr og ikke en ekstra fragtomkostning.
Vi gør dette for at holde det simpelt for alle. Vi mener at det er fair at vi tilbyder alle varer, selv de tunge i vores sortiment. På de tunge varer, tager vi så et tung vare gebyr. Vi håber på din forståelse af dette, og at i støtter op om målet med et stort sortiment, da alternativet er at vi som en lang række af vores konkurrenter holder op med at sælge disse vare. Det ønsker vi ikke.
Vores mål er at gøre det så nemt og billigt for dig som muligt - men vi ønsker trods alt ikke at tabe penge.
"Personer med alvorlig arrythmia bør ikke anvende dette elektroniske Sphygmomanometer.\n\nDette elektroniske Sphygmomanometer er designet til voksne og må aldrig benyttes på babyer eller små børn.\nKonsultér din læge eller andre inden for sundhedsvæsenet, før du benytter apparatet på større børn.\n\nBlodtryksmåleren vil måske ikke leve op til specifikationerne af ydeevne eller udgøre en sikkerhedsfare, hvis den opbevares eller benyttes uden for de angivne temperatur- og luftfugtighedsgrænser.\nFor at undgå krydsinfektioner må du ikke dele manchet med personer, som har en infektion.\n\nUndgå at få væske fra batterierne i øjnene. Hvis det skulle ske, skal du øjeblikkeligt skylle øjnene med masser af vand og søge læge.\n\nBlodtryksmåleren må ikke tabes eller udsættes for store påvirkninger.\nUndgå høje temperaturer og solpåvirkning. Du må ikke lægge blodtryksmåleren i vand, da det kan beskadige apparatet.\nHvis blodtryksmåleren opbevares nær frysepunktet, skal du lade den akklimatisere sig til stuetemperatur før brug.\nBlodtryksmåleren må ikke skilles ad."