Hos Helsebixen ønsker vi at være en webbutik med det størst mulige sortiment, sammenholdt med at vi ønsker at give gratis fragt, giver det nogle udfordringer på en række varer hvor prisen per styk er lav og vægten er høj. Det koster os nemlig markant mere at behandle en tung ordre end en let ordre. Derfor har vi ved en meget lille del af vores særligt tunge eller uhåndterlige varer (såsom mel, frø, tunge glas, varer som går i stykker under fragt eller lign.) er vi nødt til at opkræve DKK ,- for håndtering. Der er derfor tale om et håndteringsgebyr og ikke en ekstra fragtomkostning.
Vi gør dette for at holde det simpelt for alle. Vi mener at det er fair at vi tilbyder alle varer, selv de tunge i vores sortiment. På de tunge varer, tager vi så et tung vare gebyr. Vi håber på din forståelse af dette, og at i støtter op om målet med et stort sortiment, da alternativet er at vi som en lang række af vores konkurrenter holder op med at sælge disse vare. Det ønsker vi ikke.
Vores mål er at gøre det så nemt og billigt for dig som muligt - men vi ønsker trods alt ikke at tabe penge.
Om produktet
Fødevare.
Denne chokolade fra Renée Voltaire er en lækker mørk chokolade med 80% kakao, der både er økologisk og vegansk. Kakaoen er fra Nord- og Sydamerika og er af høj kvalitet.
Chokoladen har en mørk, let bitter og kraftig smag af chokolade og er smagt til med ægte bourbon vanilje fra Madagaskar. Chokoladen er udelukkende sødet med kokossukker og indeholder altså ingen raffineret sukker. Den indeholder selvfølgelig heller ingen mælk og er sojafri.
Værd at vide
80% kakao
Sødet med kokossukker
Smagt til med ægte bourbon vanilje
Anvendelse af Nyd chokoladen som snack eller dessert eller brug den i bagværk og desserter.